Tozkoparan

TRT_TOZKOPARAN_V3

TRT 1 Ekranlarında Artık Yeni Bir Türk Kahraman Var! 

TRT 1’de tüm çocukların ve ailelerinin severek izlediği, sıra dışı ve macera dolu bir hikaye var: Tozkoparan!

Yapımcılığını Fotoroman Film Yapım adına Elif Hamamcı’nın, yönetmenliğini Şevki Es’in üstlendiği Tozkoparan’da, çocukların çok sevdiği ve örnek aldığı bir kahraman olan Mete karakterini ise Özgür Ece Nalcı canlandırıyor. Gelişim çağındaki çocukların ve gençlerin ruhsal ve bedensel gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Tozkoparan, ilk iki sezonunda yediden yetmişe tüm izleyicilerin gönlünde taht kurmayı başardı.

Küçük Mete’nin Hastalıktan Kahramanlığa Uzanan Hikâyesi… 

Mete’nin hastalığı ile mücadele etmek için ailesiyle birlikte İstanbul’dan küçük bir kasaba olan Temrenli’ye yerleşmesiyle başlayan dizide, izleyiciler Mete’nin yolunun okçuluk sporuyla kesişmesiyle birlikte yaşanan ve ardı arkası kesilmeyen maceralara tanık oluyorlar.

Çocuk Oyunculara, Ünlü Oyuncular da Eşlik Ediyor. 

Yusuf Gökhan Atalay, dizide Salih isminde eski bir kemankeşi canlandırırken, ikinci sezonda ona rakip olarak ortaya çıkan “Kuzgun” rolünde ise Cemal Hünal yer alıyor. Mete’nin annesine ekranların sevilen yüzü Burcu Altın hayat verirken, okul müdürü olan babasını ise ünlü yıldız Burak Kut oynuyor.

Tozkoparan İskender Günümüzde Tekrar Hayat Buluyor 

916 yılında gelmiş geçmiş en uzun menzilli oku atarak Osmanlı kayıtlarına giren ve bu güne kadar rekoru kırılamayan kemankeş Tozkoparan İskender de bu dizinin sürprizleri arasında yer alıyor. Tozkoparan İskender’in yolundan giden dava arkadaşları, kötülükle mücadelenin karşısında iyiliği savunurken Mete ve arkadaşları da onların yanında yer alıyorlar.

Mavi Ay ve Karayel Çekişmesi

Mete, okulun iki okçuluk takımından birisi olan Mavi Ay’a katılıp bir yandan Elif, Burak, Asya ve Kerem’den oluşan sıcak bir arkadaşlık ortamına girerken diğer yandan kendisini Sinan, Merve, Arda ve Can’dan oluşan Karayel takımı karşısında sıkı bir rakabetin içerisinde bulmuştur. Çocuklar çalışkanlığın ve dayanışmanın hem kendilerini hem de takımlarını güçlendirdiğini öğrenirlerken, diğer yandan artan gerilim ve rekabet ortamıyla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmeye mecburdurlar. Öyle ki, bu rekabet içerisinde Can kendisinine hakim olamayarak istenmeyen olaylara sebebiyet verdiği için Karayel takımındaki yerini Murat’a bırakmak zorunda kalmıştır.

Heyecan Dolu Okçuluk Müsabakaları İçin Hazır Olun! 

Hayal dünyasında kendisini şahbaz okçu Tozkoparan olarak hayal eden Mete Sağlam, rahatsızlığı ve annesinin korumacı tavırlarından dolayı Temrenli’ye taşınana kadar okçuluk yapamamış olsa da, taşındığı yeni kasabada Mavi Ay takımına katılarak bu fırsatı yakalamış ve büyük bir maceranın içine girmiştir. Mete zaman içerisinde okçuluğunu geliştirirken bir yandan da Tozkoparan İskender’in izinden yürümektedir.

Tozkoparanlar ve Kuzgunlar

Eski kemankeş Salih, Tozkoparan İskender’in açtığı yoldan ilerleyen ve iyiliğin savunucusu olan Tozkoparanların bir üyesidir ve Mavi Ay takımını okçuluk konusunda eğitmeye başlamıştır. Bu eğitimler sırasında Mete, Salih’in dikkatini çekmeyi başarmış ve Salih, Tozkoparanların uzun zamandır beklediği kahramanının Mete olduğunun farkına varmıştır. Tozkoparan İskender’in üzerine önemli bilgiler işlenmiş olan yayı, kötülerin eline düşmemesi için gizlenmiştir ve ancak saklanan beş emanetin bulunmasıyla Mavi Ay gecesinde ortaya çıkarılabilecektir. Bu yolda kötülüğün temsilcisi Kuzgunlar, Salih önderliğinde gün geçtikçe daha iyi bir kemankeş olan Mete’nin ve arkadaşlarının yoluna tuzaklar kuracaklardır. Mete’nin bizzat saklanan beş emanetten birisi olduğu yani Tozkoparanların uzun zamandır beklediği kahraman olduğu anlaşıldığında, Mete sadece  Tozkoparanlar için değil aynı zamanda Kuzgunlar için de yayın bulunması adına büyük önem teşkil eden birisi haline gelmiştir.

Tozkoparan’ın Yayı ve Kızıl Elma

Mavi Ay gecesinde Tozkoparanlar ve Kuzgunlar karşı karşıya gelmiş ve büyük mücadeleler sonunda Tozkoparan İskender’in yayını Salih, Mete ve arkadaşları ele geçirmeyi başarmışlardır. Yayın üzerinde bulunan haritalar, yazılar, çizimler ve Kızıl Elma simgesi neyi işaret etmektedir? Tozkoparanların işi henüz bitmemiştir. Bir yandan yayı kötülerden korurken diğer yandan yayın üzerine gizlinen bilgiyi çözmeleri gerekmektedir. Kuzgunlar da pes etmeyecek, yayı bulup Tozkoparanların elinden almak ve üzerine işlenen gizli bilgiye; Kızıl Elma’ya ulaşmak isteyeceklerdir. Tozkoparan’ın üçüncü sezonunda neler olacak hep birlikte göreceğiz!

Tozkoparan – Fragmanlar

Tozkoparan – Bölümler